Blog kulturalny
Akademia Gitary

Wielkimi krokami zbliża się najbardziej wielkopolski festiwal. Od ośmiu lat, w drugiej połowie lata muzyka gitarowa rozbrzmiewa w kilkudziesięciu miejscach regionu. Jakie wydarzenia znalazły się w tegorocznym programie imprezy?

VIII edycja festiwalu Akademia Gitary odbędzie się między 14 sierpnia a 6 września. Rozpocznie ją wyjątkowy koncert inauguracyjny, podczas którego na scenie spotkają się francuski wirtuoz akordeonu Richard Galliano, wybitny gitarzysta klasyczny Łukasz Kuropaczewski oraz orkiestra Teatru Muzycznego pod batutą Krzesimira Dębskiego. Podczas inauguracji będzie miała miejsce polska premiera kompozycji Petit Concerto autorstwa Aleksandra Tansmana. Opracowania utworu na gitarę i orkiestrę dokonał ceniony włoski kompozytor Angelo Gilardino, dedykując ją Łukaszowi Kuropaczewskiemu. Kompozycja zostanie prapremierowo wykonana 14 sierpnia w Archikatedrze w Gnieźnie oraz dzień później w poznańskiej Auli UAM.

Jak co roku, na wielkopolskie sceny zapraszamy najbardziej utalentowanych muzyków klasycznych oraz wirtuozów innych gatunków muzycznych, w tym flamenco, jazzu, rocka i bluesa. W gronie tegorocznych artystów znaleźli się m.in.: Marek Napiórkowski, Atom String Quartet, Woch & Guzik Duo, Petrit Çeku, Adriano Del Sal, Krzysztof Meisinger, Tomasz Zawierucha, Duo Arpeggione oraz Daniel Spaleniak.

Tydzień po koncercie inauguracyjnym, 22 sierpnia, za sprawą Akademii Gitary w Poznaniu zagości światowa gwiazda muzyki flamenco - Gerardo Núñez. To, obok goszczącego na ubiegłorocznej edycji festiwalu Vicente Amigo, najważniejsza postać gitary flamenco na świecie. Grę Núñeza wyróżnia wyjątkowa wirtuozeria i umiejętność łączenia stylów muzycznych. Jego twórczość jest głęboko zakorzeniona w tradycji flamenco, jednak muzyk nie boi się czerpać także z innych gatunków, w tym szczególnie z jazzu.

Światowy poziom tegorocznego Kursu Mistrzowskiego Akademia Gitary posiada także wymiar edukacyjny. Międzynarodowy charakter festiwalu stwarza wyjątkowe środowisko do nauki i rozwoju, co wykorzystujemy podczas organizacji Kursów Mistrzowskich. Do uczestnictwa w kursach zapraszamy młodych adeptów gitary klasycznej, oferując im możliwość szlifowania umiejętności pod okiem wyjątkowej kadry nauczycielskiej, w której skład wchodzą najlepsi pedagodzy i uznani na całym świecie gitarzyści. Tegoroczny Kurs odbędzie się w dniach 23-29 sierpnia w Jarocinie. Zapisy trwają. Happening Gitarowy na Starym Rynku w Poznaniu. Kulminacją działań popularyzujących gitarę – stanowiących główną misję festiwalu - jest Happening Gitarowy na poznańskim Starym Rynku, gromadzący rok rocznie kilkuset amatorów tego instrumentu. Happening to zarazem największe wydarzenie w programie.

Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.