Blog kulturalny
Tyran? Despota? A może szaleniec owładnięty narcystyczną manią wielkości?

W najnowszym programie z cyklu Speaking Concert "Po diabła orkiestrze dyrygent" znajdzie się postać, która podczas koncertu orkiestry symfonicznej skupi na sobie większość uwagi.

Nie dlatego, że jest najlepiej ubrana. Na konto tej osoby trafia sukces zespołu, ale też ona odpowiada za jej błędy. To, co mówi nie podlega dyskusji, jest nieodwołalne, i nawet jeśli nie ma racji to... „patrz punkt pierwszy”.

Bywa, że sława mistrza batuty dorównuje sławie gwiazdy hollywoodzkiej. Potrzeba było jednak długich i trudnych stuleci, by mogło tak się stać. W nadchodzącym Speaking Concercie cofniemy się do prawdziwie mrocznych początków roli dyrygenta i na pewnym pouczającym przykładzie omówione zostanie, czym grozi ignorowanie zasad BHP.

Odpowiedź na przewrotne pytanie zawarte w tytule i analiza sposobu oddziaływania dyrygenta na zespół. O to po diabła jest im potrzebny i jak realizacja jego uwag wpływa na koncertowe wykonania zapytamy muzyków ze słynnych europejskich orkiestr. Dotrzemy do najwybitniejszych osobowości świata dyrygentury, które opowiedzą o blaskach i cieniach swojej pracy. Przygotujemy też sensacyjny eksperyment, dzięki któremu publiczność przekona się naocznie, jakie wyzwania i trudności niesie kontakt muzyk – dyrygent i ile potrafi ludzkie oko!

Poza tym w programie postaramy się odpowiedzieć na pytania: Dlaczego demokracja nie sprawdza się w orkiestrze? Czy orkiestra może zagrać sama? Czy w pracę dyrygenta wpisane jest ryzyko utraty zdrowia lub życia?

Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.