Blog kulturalny
ZEMSTA NIETOPERZA

DIAMENT WŚRÓD ZŁOTYCH OPERETEKMuzyczne perełki, znakomite libretto, salonowe intrygi i komedia omyłek. Od 13 stycznia 2018 w repertuarze Teatru Wielkiego w Łodzi króluje „Zemsta nietoperza" Johanna Straussa II.

Dzieło, które uważa się za arcydzieło gatunku wyreżyserował Giorgio Madia – światowej renomy artysta, doskonale znanym łódzkiej publiczności, autor znakomitych scenicznych realizacji jak choćby „Opowieści Hoffmanna" czy skrzącego dowcipem baletu „Kopciuszek".

– To dla mnie zaszczyt, że mogę wystawić jedną z najbardziej prestiżowych pozycji operetkowych, gdzie akcja jest pełna nonszalancji, przepełniona wdziękiem i zapachem tych wspaniałych czasów walca – mówi Giorgio Madia. – „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa to diament wśród tak zwanych złotych operetek, który wyznacza standardy – nigdy później już nieosiągnięte – dla operetki wiedeńskiej późnego XIX wieku. Bogactwo języka muzycznego Straussa, wspaniała instrumentacja, gdzie każdy z utworów jest hitem okazały się niezwykle inspirujące – dodaje artysta.

Johann Strauss pokazał w „Zemście" swoje wielkie poczucie humoru, instrumentacyjny dowcip i muzyczną charakterystykę postaci – bohaterów, którzy w tej arcyzabawnej, ale wcale nie nonsensownej układance zdarzeń i charakterów, dwoją się i troją, by wprowadzić widza w jak najlepszy nastrój.

– Jestem zauroczony tymi wszystkim namiętnościami, znajdującymi swoja kulminację w zabawnym szaleństwie „Zemsty”. Lekkość, sentymentalność, ironia… To przecież uniwersalne, ponadczasowe elementy stanowiące kwintesencję operetki! Na każdym kroku przypominają mi się słowa: „wino, kobiety i śpiew” – podkreśla Giorgio Madia.

Inscenizacja Teatru Wielkiego, obok reżysera i kompozytora, ma jeszcze dwa dodatkowe atuty: mistrza Juliana Tuwima, autora polskiego przekładu libretta oraz znanego z maestrii dyrygenckiej i poczucia humoru Tadeusza Kozłowskiego. Ponadto „Zemsta nietoperza” to przecież barwna lista przebojów, z których każdy jest muzycznym i wokalnym skarbem, okazją dla wirtuozowskich popisów dla wykonawców. W najbliższych spektaklach będzie można usłyszeć: Joannę Woś, Dorotę Wójcik, Tomasza Raka, Andrzeja Kostrzewskiego, Joannę Moskowicz, Aleksandrę Borkiewicz, Przemysława Reznera, Arkadiusza Anyszkę, Krzysztofa Marciniaka, Dawida Kwiecińskiego, Dariusza Macheja, Grzegorza Szostaka, Agnieszkę Makówkę, Bernadettę Grabias, Zenona Kowalskiego, Marcina Ciechowicza, Patrycję Krzeszowską, Aldonę Orzeł-Sztabińską, Andrzeja Gałłę. Autorką scenografii jest Yoko Seyama, a kostiumów Alexander Mudlagk.

- Nasz najnowszy spektakl jest przede wszystkim efektem nieograniczonej wyobraźni i poczucia humoru jego realizatorów. Jestem przekonany, że wraz z plejadą naszych artystów, zapewni on państwu wiele estetycznych doznań, wspaniałą zabawę i niezapomniane wrażenia artystyczne – mówi dyrektor Teatru, Krzysztof Marciniak.

„Zemstę nietoperza” można zobaczyć w Teatrze Wielkim w Łodzi: 26, 27, 28 i 31 stycznia oraz 16, 17, 18 lutego 2018.

Bilety w cenie od 25 zł można nabyć na naszej stronie www.bilety24.pl

Zdjęcia: Maciej Piąsta
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.